PDF Drukuj

W ramach obchodów ROKU CZYTELNICTWA 6 maja odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie autorskie dla klas 4. Gościem szkoły była pisarka pani Monika Kowaleczko –Szumowska autorka książki „Gupikowo”.

Uczniowie klas czwartych zostali zaproszeni na spotkanie w dwóch turach: klasy 4a i 4b na godz. 9.00; klasy 4c i 4d na 10.45. W ostatniej chwili dołączyły też do zebranych dzieci ze świetlicy. Stoły i krzesła w sali nr 6 zostały z tej okazji tak ustawione, by zmieściło się w niej około 60 osób, a także duży stojący ekran i projektor, które okazały się niezbędne do przedstawienia przygotowanej przez autorkę prezentacji.

Pani Kowaleczko-Szumowska w ciekawy i pełen humoru sposób przedstawiła bohaterów i główne wątki akcji swojej książki „Gupikowo” urozmaicając opowiadanie prezentacją komputerową.

Ciekawe i śmieszne perypetie małej Marysi i jej rodziny związane z zakładaniem akwarium, zdobywanie pierwszych doświadczeń w opiekowaniu się rybkami, pokonywanie trudności, umiejętność zachowania się w sytuacjach trudnych a czasem nawet niebezpiecznych a przede wszystkim przyjmowanie na siebie odpowiedzialności za los wziętych pod opiekę zwierząt -
to główne wątki tej sympatycznej opowieści.

Autorka podkreśliła bardzo pozytywny efekt przedsięwzięcia, jakim było zakładanie akwarium. Ten efekt to wspólne działanie bohaterów, połączenie sił w realizacji wspólnego celu, wzajemne wspieranie się mimo wielu różnic i konfliktów. W obliczu wspólnych zadań bohaterowie poczuli, że są razem i tylko we wspólnocie mogą osiągnąć swój cel.

Spotkanie miało charakter interaktywny. Uczniowie brali czynny udział w jego przebiegu, często byli  proszeni o wyrażenie swojego zdania, żywo reagowali, włączali się do dyskusji. Ci, którzy przeczytali wcześniej książkę chętnie dopowiadali swoje uwagi i spostrzeżenia. W końcowej części każdego ze spotkań uczniowie mieli mnóstwo pytań do pisarki dotyczących jej pracy nad książką, łączenia tej pracy z życiem osobistym i trudną drogą od napisania książki do jej wydania.

Po każdej turze spotkań pani Kowaleczko-Szumowska rozdawała autografy, można było też kupić jej książkę  i od razu  uzyskać podpis autorki.

Po spotkaniach z uczniami zaprosiliśmy naszego gościa na mały poczęstunek w bibliotece i także prosiliśmy o wpisy do kroniki i bibliotecznych egzemplarzy „Gupikowa”, które zaraz potem zostały przez dzieci wypożyczone.

To było bardzo udane, ciekawe i inspirujące spotkanie. Przyczyniło się do popularyzacji czytelnictwa, rozbudzania zainteresowań uczniów, skłoniło ich do przemyśleń i refleksji na temat odpowiedzialności i współdziałania z innymi. Było też przyjemnym i wesołym urozmaiceniem szkolnej rzeczywistości.
Uczniowie klas czwartych okazali się pełnymi zaangażowania i wnikliwymi czytelnikami.

Pani Monice Kowaleczko-Szumowskiej serdecznie dziękujemy i czekamy na dalsze jej książki!!!

-------------------------------------------------------------------
kontakt z administratorem strony:
biblioteka@bajkowa.edu.pl
Bartek Rączkowski, Klaudia Ruszkiewicz i Mariusz Zygier © 2016